Natura dla zdrowia. Co dają kąpiele w wodach leczniczych z polskich uzdrowisk?

Leczenie chorób serca, stawów czy skóry skutecznie wspomagają zabiegi w uzdrowiskach. Najlepsze, bo naturalne bogactwa uzdrowisk to: gazy, wody i peloidy. Jest i bonus – zbawienny dla zdrowia miejscowy mikroklimat.

68-70 st. C – woda o takiej temperaturze płynie z kranów w Uniejowie

Wodolecznictwo w Polsce

Połczyn-Zdrój

Najlepsze borowiny w kraju.

Uniejów

Pierwsze i wciąż jedyne uzdrowisko termalne w Polsce.

Supraśl

Otoczenie Puszczy Knyszyńskiej pozwala na rozwój klimatoterapii.

Sopot

Sopocka solanka i nawet dwukrotnie wyższe stężenie jodu na molo niż na lądzie.

Solec-Zdrój

Najlepsze źródła wód siarczkowych w Polsce i Europie.

Góry, jeziora czy niziny? Tu odpoczniesz i nacieszysz zmysły

Zwiedzanie pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, kilkunastokilometrowy spacer wzdłuż "śląskiego morza" i obcowanie z łemkowską tradycją. Wypad do jednego z polskich uzdrowisk to nie tylko sposób na podreperowanie zdrowia, ale także możliwość poznania interesujących miejsc i ludzi.

Inowrocław

Według Światowej Organizacji Zdrowia – to miasto z najczystszym powietrzem w kraju

Warto odwiedzić

Na koncercie i szlaku… Jak wykorzystać wolny czas po zabiegach?

Lecznicze kąpiele, zabiegi borowinowe i inhalacje to jedno. Po i pomiędzy zabiegami warto skorzystać z bogatej oferty gmin uzdrowiskowych. Uzdrowiska otoczone są różnego rodzaju szlakami turystycznymi, a kalendarz imprez miejscowych placówek kulturalnych nierzadko pęka w szwach.

Co roku do Zdyni (gmina Uście Gorlickie) zjeżdżają Łemkowie z całego świata

Atrakcje po zabiegach

Wody lecznicze z gmin uzdrowiskowych. Na co pomagają?

Iwoniczanka działa przeciwzapalnie, a rabczańskie solanki – antybakteryjnie. Kryniczanka jest na lepsze trawienie, a uzupełniająca elektrolity Inowrocławianka dla sportowców. Uzdrowiskowe wody mineralne zostały dokładnie zbadane, a ich lecznicze właściwości potwierdzone.

Czy wiesz że...

…woda mineralna Inowrocławianka nazywana jest wodą młodości? Jej picie zaleca się także sportowcom i po intensywnym wysiłku fizycznym.

Polska woda zdrowia doda

Inowrocław

Przebywanie w inowrocławskiej tężni solankowej pomaga w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, tarczycy, alergii skórnych czy obniżaniu ciśnienia.

Polańczyk

Nad jeziorem Solińskim, otoczony bieszczadzkimi wzgórzami i lasami, leży Polańczyk. Tu pije się mineralną Polańczankę i Soliniankę, lecząc m.in. nadciśnienie i cukrzycę.

Rabka-Zdrój

Rabczańska solanka działa oczyszczająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomaga przy nerwobólach, zapaleniach o podłożu reumatoidalnym i zmianach zwyrodnieniowych. Na bazie rabczańskich wód z dodatkiem olejów roślinnych powstają również kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Iwonicz-Zdrój

Wody z Iwonicza-Zdroju pochodzą z pięciu różnych źródeł. Mineralne to Karol 2 i Iza 19, a lecznicze – Elin 7, Iwonicz 2 i Klimkówka 27.

Krynica-Zdrój

Krynickie szczawy pochodzą z 23 ujęć: 5 źródeł naturalnych i 18 odwiertów. Tu wypijemy wodę ze Zdroju Głównego i Słotwinkę, a także wodę mineralną Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz, Zuber i Kryniczankę. Każda ma inne właściwości lecznicze.

Fundusz uzdrowiskowy. Za te pieniądze mamy większy komfort leczenia, wypoczynku i rozrywkę

Czym jest opłata uzdrowiskowa i na co wydawane są pieniądze, które wpływają do gminnego budżetu od kuracjuszy? Wokół tego tematu narosło wiele wątpliwości. Spróbujemy je rozwiać.

Szum morza i śpiew ptaków to nie hałas

Zmagania o status uzdrowiska

Spacer nad Jeziorem Galilejskim. Uzdrowiska rajem dla turystów

Najpiękniejszy przełom rzeki w polskich Karpatach, najstarsze źródło wody mineralnej czy jeden z nielicznych w kraju ogrodów zmysłów – polskie uzdrowiska kryją w sobie turystyczne perły.

Czy wiesz, że…

…najwcześniej opisanym źródłem wody mineralnej w Polsce jest Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju? Lubił tu także wypoczywać XIX-wieczny poeta Wincenty Pol, o czym wspomina w "Pieśni z naszej ziemi".

Musisz zobaczyć

Z wizytą u Kiepury. Najlepsze tradycje polskich uzdrowisk

Co łączy Jana Brzechwę, Nikifora Krynickiego i Winstona Churchila? Przez lata wody mineralne i borowiny działały jak magnes przyciągający do uzdrowisk znane osobistości.

W Szczawnie Zdroju leczył się Winston Churchil.

Dziedzictwo kulturowe

Szczawno-Zdrój

Bywał tu bywał Henryk Wieniawski. Dziś jego imię nosi tutejszy park zdrojowy.

Rymanów

Tu urodził się laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – Isidor Isaac Rabi.

Rabka

W wieży XVII-wiecznego modrzewiowego kościoła działa muzeum beskidzkich górali.

Krynica-Zdrój

Festiwal im. Jana Kiepury od lat przyciąga tłumy melomanów.

Pałac Buchholtzów

obowiązkowy punkt na trasie każdego odwiedzającego Supraśl.

Sport i relaks. Pobyt w uzdrowisku to dobry czas na aktywność

Spędź aktywnie czas w uzdrowisku. Wybierz się na spacer z kijkami lub wsiądź na rower. Po powrocie zrelaksuj się w uzdrowiskowym SPA, wykorzystującym unikalne kosmetyki stworzone na bazie naturalnych surowców leczniczych, od stuleci wykorzystywanych w leczeniu.

Kosmetyki na bazie rabczańskiej solanki

Dzięki bogatemu i niepowtarzalnemu składowi rabczańskie solanki wykazują działanie oczyszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne, a przenikając przez barierę skórną działają wspomagająco w nerwobólach, zapaleniach o podłożu reumatoidalnym i zmianach zwyrodnieniowych. Solankowa maść rozgrzewająca łagodzi uczucie dyskomfortu spowodowanego przeciążeniem fizycznym, przemęczeniem i tzw. uczuciem zimna, zalecana jest do pielęgnacji stawów i rozluźnienia mięśni. Naturalne rabczańskie solanki polecane są do pielęgnacji skóry zdrowej oraz zmienionej chorobowo, utrzymania w dobrej kondycji włosów, paznokci oraz zębów, szczególnie przy ich nadwrażliwości i w stanach zapalnych przyzębia.

Rusz się

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.